Սեդիլյոն միանում է օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունիի գլխավորած մարդասիրական գործիչների հանձնաժողովին՝ ընտրելու 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը հաստատել է Էռնստո Սեդիլյոյի նշանակումը որպես 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ: Մեքսիկայի նախկին նախագահը Նյու Յորքում միացել է Ընտրող հանձնաժողովի հարգարժան անդամներին՝ խորհրդակցելու մրցանակի 2017թ. հավակնորդների ընտրության շուրջ:
Լինելով Մեքսիկայի նախագահ՝ Սեդիլյոն երկրում իրականացրել է կարեւոր ժողովրդավարական եւ սոցիալական բարեփոխումներ ու մասնակցել է համաշխարհային հանրությանն սպառնացող մի շարք լուրջ մարտահրավերների լուծմանն ուղղված նախաձեռնություններին: Սեդիլյոն Ֆրանկլին Դ. Ռուզվելտի անվան «Խիզախության մրցանակի» դափնեկիր է (Franklin D. Roosevelt Freedom from Fear Award): 2005-2011թթ. նա գլխավորել է «Գլոբալ զարգացման ցանցը»: Ներկայում նա Յեյլի համալսարանի «Գլոբալիզացիայի ուսումնասիրությունների կենտրոնի» տնօրենն է, որի ուշադրության կենտրոնում միջազգային զարգացման ծրագրեր են:
«Ուրախ եմ ողջունելու նախագահ Սեդիլյոյին «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում: Նա իր մեծ փորձառությամբ անգնահատելի ներդրում կունենա այս ակնառու ժյուրիի կազմում», - ասել է Նյու Յորքի Կարնեգի կորպրացիայի նախագահ, «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը: «Նախագահ Սեդիլյոյի հեղինակությունը` որպես սոցիալական եւ քաղաքական բարեփոխումների առաջադեմ պաշտպան, ինչպես նաեւ մարդասիրության ոլորտում ճանաչված առաջնորդի համբավը հսկայական ազդեցություն կունենան «Ավրորա» մրցանակի հաջորդ դափնեկրի ընտրության գործում»:
«Ես հպարտ եմ՝ միանալու այս հարգարժան Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում աշխարհում կարիքավորների խնդիրների համար պայքարող այսպիսի ականավոր պաշտպաններ կան, - ասել է Էռնեստո Սեդիլյոն,- անհամբերությամբ սպասում եմ՝ մեծարելու նրանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը, փրկում են այլոց եւ մարմնավորում են այն լավագույնը, որն այսօր մեզ դարձնում է գլոբալ մարդկային համայնք»:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են ինը հումանիտար գործիչներ աշխարհի տարբեր ծայրերից: Նրանց բացառիկ նվաճումներն անգնահատելի նպաստ են բերում մարդասիրական ջանքերին, որոնք արժանի են համաշխարհային ճանաչման:
Սեդիլյոն միանում է «Ավրորա» մրցանակի գործող Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Օսկար Արիասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքերի ոլորտում ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Միժազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ եւ Ավստրալիայի նախկին վարչապետ Գարեթ Էվանսը, «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին:
Էռնեստո Սեդիլյոն այսօր Նյու Յորքում պաշտոնապես ծանոթացել է Ընտրող հանձնաժողովի մյուս անդամներին եւ մասնակցել է քննարկմանը, որտեղ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն ուսումնասիրել է եռամսյա առաջադրումների փուլում ներկայացված եւ նախընտրական փուլն անցած բոլոր թեկնածությունները: Ընտրող հանձնաժողովին նաեւ ներկայացվել է 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության եւ դրան նախորդող միջոցառումների մանրամասները: 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները կհայտարարվեն ապրիլի 24-ին: Բոլոր հավակնորդները կհրավիրվեն եւ մեծարման կարժանանան 2017թ. մայիսի 28-ին Երեւանում՝ «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ:

Zedillo Joins a Select Group of Humanitarians headed by Academy Award-winner and humanitarian George Clooney to Choose 2017 Aurora Prize Finalists
The Aurora Prize for Awakening Humanity has just confirmed the appointment of Ernesto Zedillo to the 2017 Aurora Prize Selection Committee. The former president of Mexico joined members of the esteemed Aurora Selection Committee at a meeting in New York for deliberations on the 2017 Aurora Prize finalists.
As president of Mexico, Zedillo led the country through profound democratic and social reforms and participated in many initiatives to find solutions to some of the greatest challenges facing the global community. Zedillo received the Franklin D. Roosevelt Freedom from Fear Award in 2002 and was the chairman of the Global Development Network from 2005-2011. He is currently director of the Yale Center for the Study of Globalization where he focuses on championing international development.
“I am delighted to welcome President Zedillo to the Aurora Prize Selection Committee; he will bring tremendous insight and perspective to this outstanding jury,” said Vartan Gregorian, president of Carnegie Corporation of New York and one of the co-founders of the Aurora Prize, of which he is also a Selection Committee member. “President Zedillo’s reputation as an advocate of progressive social and political reform, as well as his track record as a recognized leader on global and humanitarian issues, will add tremendously to the Committee’s decision-making process in selecting the next Aurora Prize Laureate.”
“I am honored to join this esteemed Selection Committee alongside such respected advocates for the world’s most vulnerable,” said Ernesto Zedillo. “I look forward to honoring those who are putting themselves at risk for the sake of another and embodying the very best in what makes us a global community today.”
The Aurora Prize Selection Committee is comprised of nine humanitarians from around the globe whose extraordinary achievements give them a unique perspective into humanitarian endeavors that deserve global recognition.
Zedillo joins current Aurora Prize Selection Committee members including Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; President Emeritus of the International Crisis Group and former Foreign Minister of Australia, Gareth Evans; Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
Zedillo was formally introduced today to the other members of the Selection Committee and joined a day-long discussion in New York where the Aurora Prize Selection Committee reviewed all shortlisted nominations submitted during the three-month nominations process. The Selection Committee also received an update on plans for the 2017 Aurora Prize Ceremony and associated events. The 2017 Aurora Prize finalists will be announced on April 24. All finalists will be invited to and honored at the Aurora Prize Ceremony in Yerevan, Armenia on May 28, 2017.