«Հալէպ» կազմակերպությանը Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն է հայտնել եւս 18 հոգի:
IDeA հիմնադրամի «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակներում մինչ օրս Հալեպից Հայաստան է տեղափոխվել 37 սիրիահայ։
«Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական կազմակերպությանը Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն է հայտնել եւս 18 հոգի:
Հոկտեմբերին 15-ին IDeA հիմնադրամը հայտարարել էր սիրիահայերի աջակցության նպատակով 250 հազար ԱՄՆ դոլար հատկացնելու մասին: Այս ֆինանսական հատկացումը բաշխվում է չորս գործընկերների՝ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության, «Առաքելություն Հայաստան» (Mission Armenia) հասարակական կազմակերպության, «Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական կազմակերպության եւ «Repat Armenia» հիմնադրամի միջեւ` հետեւյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար.
«Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում սիրիահայերի կարիքների գնահատման նպատակով «Առաքելություն Հայաստան» եւ Repat Armenia կազմակերպություններն անցկացրել են քննարկումներ, մշակել ծրագրեր, որոնց մեկնարկը կտրվի 2017թ.-ի հունվարին:
IDeA-ի տրամադրած միջոցներով «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությունը 2017 թ. հունվարից կսկսի հոգալ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի համար բնակարանների վարձակալության ծախսերը:
Սիրիահայերին աջակցելու IDeA հիմնադրամի կոչին միացել են տարբեր կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնց նվիրատվությունների ընդհանուր գումարը կազմում է 10 միլիոն 784 հազար դրամ:
Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են դրամական աջակցություն ցուցաբերել ՀԲԸՄ-ին, «Առաքելություն Հայաստան», «Հալէպ» եւ Repat Armenia կազմակերպություններին, կարող են նրանց հաշվեհամարներին վերաբերող տեղեկատվությունը գտնել այս հղումով:
Կացարանի կամ աշխատատեղի տրամադրման, դասընթացների կազմակերպման եւ այլ առաջարկները կարող եք ուղղել [email protected] էլ. փոստով կամ +374 (0) 60 700801 հեռախոսահամարով:

Another 18 people have expressed their desire to the “Aleppo” to be relocated to Armenia.
So far 37 Syrian Armenians have been relocated from Aleppo to Armenia as part of the “Aid to Syrian Armenians” initiative carried out by the IDeA Foundation. Another 18 people have expressed their desire to the “Aleppo” Compatriotic Charitable Organization (NGO) to be relocated to Armenia.
On October 15, the IDeA Foundation (Charitable Foundation Initiatives for Development of Armenia) stated that it will provide $250,000 in support of Syrian Armenians. This sum is contributed between four partners: the Armenian General Benevolent Union (AGBU), the “Aleppo” Compatriotic Charitable Organization (NGO), Mission Armenia NGO and RepatArmenia Foundation, for the planning and implementation of the following projects:
In order to assess the needs of Syrian Armenians, as part of the “Aid to Syrian Armenians” initiative, Mission Armenia and RepatArmenia held discussions and developed projects which will be launched in January 2017. Particularly since January 2017 the Mission Armenia NGO will start to cover the rental housing expenses of Syrian Armenians in Armenia through funds provided by the IDeA Foundation.
Various organizations and individuals have joined the IDeA Foundation’s call of support to the Syrian Armenians, with donations totaling 10.784 million AMD so far.
All those who would like to provide financial support to AGBU, Mission Armenia NGO, Aleppo NGO and RepatArmenia can find the requisite banking details on this link.
All offers of lodging or job placements, training and all other suggestions can be sent via e-mail to [email protected] or by phone on +374 (0) 60 700801.