Հայտնի են «Ավրորա» լուսանկարչական եւ կարճամետրաժ ֆիլմերի հաղթողները:
Մայիսի 16-ին «Դալան» ցուցասրահում բացվեց «Ավրորա» նախաձեռնության «Մարդասիրության աչքերով» ֆոտո ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են «Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթին մասնակցած աշխատանքներ: Ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ հայտնի դարձան «Ավրորա» լուսանկարչական եւ կարճամետրաժ ֆիլմերի հաղթողները:
Արցախից՝ Արեգ Բալայանի «Վերջապես հանգիստ» լուսանկարը ժյուրիի որոշմամբ ճանաչվել է լավագույնը: Լուսանկարչական մրցույթում երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Սարգիս Բուլղադարյանը (Հայաստան)՝ «Առօրյա ջրի խնդիրը սահմանամերձ Թլիկում» լուսանկարի համար, երրորդ տեղում Վիզարուտ Սանխամի (Թաիլանդ) «Անագե պատերի հետեւում» լուսանկարն է: Հատուկ մրցանակների են արժանացել Անահիտ Հայրապետյանը (Հայաստան)՝ «Փախստական հայր ու որդին Արցախում» լուսանկարի եւ Աննա Կարոլին դե Լիման (Բրազիլիա)՝ «Ռաջաշտանցի տղան» լուսանկարի համար:
«Համոզիչ, կարեկցանքով լի եւ զգայուն. առաջին «Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթին ներկայացված պատկերները գերող էին, դրանք մեզ ստիպում էին խորհել: Տարիներ շարունակ գնահատել եմ բազմաթիվ մրցույթներ, եւ այս մրցույթի լուսանկարներն առանձնանում էին իրենց իմաստային խորությամբ եւ կատարման որակով: Մրցույթը մեր բոլորի ուշադրությունն է հրավիրում աշխարհում խիստ կարեւոր խնդիրների վրա», - ասաց մրցույթի ժյուրիի նախագահ Ջոն Սթենմայերը:
Հաղթող լուսանկարի հեղինակին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է 2500 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, երկրորդ եւ երրորդ տեղերն զբաղեցրած լուսանկարների հեղինակներին՝ 1500 եւ 1000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ:
«Ավրորա» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթում լավագույն է ճանաչվել Մարիա Ֆերնանդա Մորենո Բելտրանի «Ցանկություն» անիմացիոն ֆիլմը (Կոլումբիա), երկրորդ տեղում Ազա Անդրեասյանի «Ականադաշտի ամենաերիտասարդ աղջիկը» ֆիլմն է (Հայաստան), երրորդ մրցանակին արժանացել է Եվգենի Վասիլցովը «Հայր» ֆիլմի համար (Ուկրաինա): Հատուկ մրցանակների են արժանացել Հայկ Կբեյանը՝ «Տոնածառ» ֆիլմի (Հայաստան) եւ Սանտյագո Արկոս Վեինտիմիան՝ «Պաղեստինի մաշկը» ֆիլմի (Էկվադոր) համար:
«Այս մրցույթներն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության սկսած մարդասիրական շարժումն ավելի ընդգրկուն դարձրին: Մեզ միացան աշխարհի 50-ից ավելի երկրների հազարավոր տաղանդավոր երիտասարդներ՝ ներկայացնելով մարդասիրության եւ երախտագիտության գաղափարների շուրջ սեփական պատկերացումները, - ասաց մրցույթների ժյուրիների անդամ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը, - շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր մասնակիցներին, ովքեր 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության նախօրեին օգնեցին մեզ առավել պատկերավոր դարձնել մեր գաղափարախոսությունը»:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հաղթող ֆիլմի հեղինակին պարգեւատրում է 4000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով, երկրորդ եւ երրորդ տեղը զբաղեցրած ֆիլմերի հեղինակներին՝ 2000 եւ 1500 ԱՄՆ դոլարի մրցանակով: Երկու մրցույթների 10 մրցանակակիրներն ստացել են բացառիկ հնարավորություն՝ ներկա գտնվելու 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը՝ մայիսի 28-ին, Երեւանում:
«Ավրորա» լուսանկարչական եւ կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթները մեկնարկել էին 2016թ. դեկտեմբերին: Մրցույթներին ներկայացվել է 1237 լուսանկար՝ 48 երկրից եւ 184 ֆիլմ՝ 27 երկրից:
«Մարդասիրության աչքերով» ցուցահանդեսը ներկայացնում է 23 լուսանկարչի 28 աշխատանք՝ 13 երկրից: Այն այցելուների համար բաց կլինի մինչեւ հունիսի 6-ը` «Դալան» ցուցասրահում, հասցե՝ Երեւան, Աբովյան 12, 2-րդ հարկ:

The winners of Aurora Photo and Short Film Competitions are announced.
On May 16 Aurora Humanitarian Initiative opened the photo exhibition “Capturing Humanity” at Dalan Art Gallery in Yerevan, where a selection of the photos submitted for the Aurora Photo Exhibition are displayed. At the opening of the exhibition the Initiative announced the winners of the Aurora Photo and Short Film Competitions.
Areg Balayan from Artsakh wins the photo competition with the photo “Finally, some rest”. Sargis Bulghadaryan (Armenia) took the second place with “Everyday water issue in Tlik village” photo, while Visarut Sankham (Thailand) took the third place with the photo “Behind Tin Walls”. Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to Anahit Hayrapetyan (Armenia) for “Refugee father and son in Artsakh” photo and Ana Caroline de Lima (Brazil) for “Rajashtani boy” photo.
“Provoking, compassionate and impassioned, the images submitted for the first Aurora Photo Contest were compelling. Thought provoking. Having judged many contests over the years, the caliber and quality of the photography submitted was stellar for an award that recognizes issues of acute importance to all of us around the world,” said John Stanmeyer, the chairperson of the Aurora Photo Competition jury.
Aurora Humanitarian Initiative awards US$2,500 to the photographer of the best image. Second and third places receive awards of US$1,500 and US$1,000 respectively.
The winner of the Aurora Short Film Competition is the animated film “The desire” by Maria Fernanda Moreno Beltran (Colombia), “The Youngest Girl in the Minefield” by Aza Andreasyan (Armenia) takes the second prize and “Father” by Yevgeni Vasiltsov (Ukraine) took the third place. As per the professional jury’s decision, the Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to two participants: Hayk Kbeyan for “Christmas Tree” (Armenia) and Santiago Arcos Veintimilla for “The Skin of Palestine” (Ecuador).
“This competitions has broadened the humanitarian movement initiated by the Aurora Humanitarian Initiative. We are joined by thousands of talented young people from over 50 countries who illustrated their own vision on the ideas of humanity and gratitude,” said Arman Jilavian, a jury member of both competitions and CEO of the Aurora Humanitarian Initiative. “I thank all participants who helped us to visually reflect our mission and ideas at the eve of the 2017 Aurora Prize Events.”
Aurora Humanitarian Initiative awards US$4000 to the director of the best film. Second and third places will receive US$2000 and US$1500 award respectively. 10 awardees of two competitions get unique opportunity to be present at the 2017 Aurora Prize Award Ceremony on May 28, 2017 in Yerevan, Armenia.
Aurora Photo and Short Film Competitions were launched on December, 2016. 1237 photos from 48 countries and 184 films from 27 countries were submitted for the competitions.
“Capturing Humanity” exhibition presents 28 photos of 23 photographers from 13 countries. It will be open for the visitors until June 6, 2017 at Dalan Art Gallery (Abovyan 12, 2-nd floor, Yerevan, Armenia).