Պատասխանում ենք ամենատարածված և անհարմար հարցերին
Ամբողջ Հայաստանում մարդիկ հավաքվում են՝ իրենց երկիրն աշխարհում ամենականաչը դարձնելու համար Համաշխարհային մաքրության օր (World Cleanup Day) միջազգային շարժման շրջանակում, որին մասնակցում է 150 երկիր։ Հայաստանում Համաշխարհային մաքրության օրը նախաձեռնել է IDeA հիմնադրամի կամավորների մի խումբ։ Շարժմանը պաշտոնապես միացել է 10 000 մարդ․ դա հաստատված մասնակիցների ամենամեծ թիվն է բոլոր երկրների շրջանում, թեև Հայաստանը վերջերս է միացել շարժմանը։ Հայաստանյան կազմակերպիչներն ուզում են կազմակերպել աշխարհում ամենամեծ ակցիան։
Լավ, և ինչպե՞ս է դա լինելու
Ակցիան տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 15-ին՝ ժամը 10:00-ից մինչև 13:00-ը։ Տվյալ պահին բոլոր տարածաշրջաններում կան կամավորական խմբեր, որոնք մաքրելու են որոշակի կետեր։ Նշված թիմերով քարտեզը հրապարակվելու է cleanuparmenia.org կայքում հաջորդ շաբաթվա ընթացքում։ Բոլոր ցանկացողները կարող են միանալ առկա խմբերին, սեփական թիմի համար տարածք ընտրել, կամ էլ պարզապես դուրս գալ և մաքրել իրեն տան բակը և փողոցը։
Ամբողջ երկիրը կարող է առցանց հետևել գործընթացին. կազմակերպիչներն իրենց էջերում տեղադրելու են մասնակիցների լուսանկարները. պետք է միայն հրապարակում անել, նշել մաքրած տարածքը և դնել #cleanuparmenia հեշթեգը։ Լուսաբանմանը միանալու են նաև լրատվամիջոցները, իսկ մաքրության օրվա մասին ավարտից հետո կգրեն նաև միջազգային մեդիաները։
Ընդամենը մեկ օ՞ր։ Մի՞ թե աղբը նորից չի հայտնվի։
Ամեն ինչ կախված է մեզանից։ Կազմակերպիչները հույս ունեն, որ արդեն հինգ տարի անց նման ակցիաների կարիք չի լինի, քանի որ շարժման հիմնական նպատակն է ձևավորել նոր մշակութային էկոսովորություններ, նոր մտածելակերպ և ցույց տալ, թե ինչպես է կարելի ապրել էկոլոգիապես ճիշտ։ Նախաձեռնությունը չի ավարտվում մեկ ակցիայով՝ մշակվելու են հետագա համակարգային քայլեր։
Արդեն այսօր մեր համաքաղաքացիները սովորում են ապրել նոր ձևով. սոցիալական ցանցերում մեկնարկել է #գրազ #ibetican (i bet i can – գրազ գանք՝ ես կարող եմ) գրազ չելենջ, որի շրջանակում մարդիկ գրազ են գալիս միմյանց հետ, որ կարող են հրաժարվել շրջակա միջավայրին վնասող սովորություններից։ Պարտվողը մեկ դոլար է նվիրաբերում Հայաստանում էկոմիջավայրի զարգացմանը։
Մի՞ թե առանց ինձ չեն կարող մաքրել
Կմաքրեն, բայց ոչ ամեն ինչ և ոչ ամենուր։ Ցավոք, աղբը չափազանց շատ է. մեկ օրում մեկ անձն արտադրում է միջինը 1-ից 1,5 կիլոգրամ աղբ։ Ամենամեծ վտանգը ներկայացնում է պլաստիկը, որը շատ է տարածված Հայաստանի փողոցներում։ Այն քայքայվում է 500-ից 750 տարի՝ այդ ամբողջ ընթացքում թունավորելով հողը, օդը, ջուրը, սպանելով կենդանիներին և վարակելով մեր սնունդը։ Հայտնի է, որ գրեթե յուրաքանչյուր աղի տուփի մեջ կարելի է գտնել միկրոպլաստիկի մասնիկներ, որոնք նստվածք են տալիս մեր օրգանիզմում։
Լավ, իսկ այլ վայրում պլաստիկը չի՞ քայքայվելու
Ո՜չ։ Պլաստիկ շշերը, որոնք հավաքվելու են World Cleanup Day Armenia-ի շրջանակում, փոխանցվելու են Cleanland գործարանին՝ վերամշակման համար։ Վերամշակումից հետո պլաստիկից կարելի է ստանալ շինանյութ, հագուստ (20 փոքր շշից կարելի է մեկ շապիկ արտադրել) և նոր տարա։
Իսկ էլ ո՞վ է մասնակցում
Իրենց մասնակցությունը հաստատել են Հայաստանի բոլոր մարզերի ներկայացուցիչները։ Շարժման նախաձեռնողն է IDeA հիմնադրամը, գործընկերներ են ՀՀ Բնապահպանության նախարարությունը, WWF-ը, ATP-ն, ISSD-ն, Apaga-ն, Ucar-ը, Proper Company-ն, Cleanland-ը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը, Vega-ն, Coca-Cola-ն, Ameriabank-ը, Beeline-ը և 100 այլ հիմնադրամներ, ընկերություններ ու կազմակերպություններ։
Լավ է հնչում։ Ինչպե՞ս եմ կարող միանալ Մաքրության միջազգային օրվան
Կա մի քանի ճանապարհ։ Հաջորդ շաբաթ նախագծի կայքում՝ cleanuparmenia.org կտեղադրվի քարտեզ, որի վրա նշված կլինեն այն տարածքները, որոնց կցված են թիմեր և որտեղից հեռացվելու է աղբը։ Եթե դուք ունեք 30-հոգանոց կամ ավելի մեծ թիմ, այդ մասին կարող եք հայտնել կազմակերպիչներին [email protected] էլեկտրոնային հասցեով, և ձեր տարածքը կետի տեսքով կավելանա քարտեզի վրա։ Եթե դուք չունեք մեծ թիմ, ապա կարող եք ձեր ընտանիքի և ընկերների հետ դուրս գալ փողոց և մաքրել ձեր բակը, փողոցը, իսկ աղբով ու պլաստիկե շշերով տոպրակները տանել այնտեղ, որտեղ թիմեր են աշխատում, քանի որ այնտեղից աղբը հեռացվելու է։
Ակցիայի ավարտին բոլոր մասնակիցները սելֆի են անելու իրենց թիմի հետ մաքրած փողոցների ֆոնին և լուսանկարները տեղադրելու են #cleanuparmenia հեշթեգի ներքո, իսկ կազմակերպիչները հավաքելու են բոլոր լուսանկարները և ցույց են տալու ամբողջ Հայաստանին։
Բայց և այնպես, ինչի՞ համար է սա ինձ պետք
World Cleanup Day շարժման մեջ ամենակարևորը սեփական դիրքորոշումը շրջակա միջավայրի պաշտպանության նկատմամբ ցուցադրելն է։ Նույնիսկ եթե մենք անձամբ աղբ չենք թափում որտեղ պատահի, բայց հանգիստ անցնում ենք տարերային աղբանոցների և օդում թռչող տոպրակների կողքով, դա նշանակում է, որ մենք ընդունում ենք իրավիճակը և գոհ ենք ամեն ինչից։
Այժմ Հայաստանում այնքան ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն է, որ փողոցների կեղտը չի կարող գոհացնել ոչ ոքի։ Ուրեմն եկեք պաշտպանենք մեր երկիրը էկոլոգիական աղետից և մեր երեխաներին ավելի լավ աշխարհ ժառանգենք։

We answer the most popular questions
Throughout the world, people gather altogether to make their countries clean within the framework of the World Cleanup Day - an international movement where 150 countries participate. World Cleanup Day in Armenia was initiated by a group of volunteers from the IDeA foundation. More than 10,000 people have officially joined the movement - this is the largest number of confirmed participants among all countries, although Armenia joined the initiative among the latter. The organizers in Armenia are working on arranging the most ambitious action of all.
Good. So what are the details?
The action will be held on September 15 from 10.00 am to 1.00 pm. At the moment, there are volunteer groups in each region. The map with the teams and particular locations will be published on the cleanuparmenia.org next week. Anyone can either join the existing teams or go out and clean their yard and street.
The whole process will be broadcast online throughout the entire country: the organizers will publish photos on their page, make posts on social media, mark the cleansed location and put the hashtag #cleanuparmenia. Journalists will cover the event, and when the cleanup day is over, they will distribute news to the international media.
Just one day? Would not garbage appear again?
Everything depends on us. Organizers expect that in five years such actions will not be needed, because the main goal of the movement is to create new environmental culture, a new way of thinking and show how one can live ecologically and healthy. The initiative will not end with one action, there will be further consistent long-term steps.
Our fellow citizens has already begun learning to live the new way: the # գրազ challenge or #ibetican challenge people to make bets with each other saying that they will give up habits that are harmful to the environment and instead will acquire environment-friendly ones. Every one breaks the bet he/she donates 1 dollar for the World Cleanup Day Armenia movement.
Why can’t they cleanup without me?
The waste will be removed but obviously not all of it and not everywhere. Unfortunately, there is too much garbage: a person produces an average of 1 to 1.5 kilograms of garbage a day. The largest amount is plastic, which is found frequently in the streets: it decomposes from 500 to 750 years and all this time it contaminates the soil, air, water, kills animals and infects our food. It is known that in almost every pack of salt it is possible to find particles of microplastic that settle in our bodies.
Okay, but is not plastic going to decompose anywhere else?
No! Plastic bottles collected during World Cleanup Day Armenia will be given for recycling at the Cleanland plant. After recycling it is possible to make building materials, clothes (from 20 small bottles the whole T-shirt turns out).
And who else is involved?
The representatives of all regions in Armenia have confirmed their participation. Initiator of the movement are volunteers from IDeA Foundation, such partners as Ministry of Nature Protection of RA, WWF, ATP, ISSD, Apaga, Ucar, Proper Company, Cleanland, Ministry of Territorial Administration and Development of RA, Vega, Coca-Cola, Ameriabank, Beeline and more than 100 other private donors, NGOs, companies and policy makers have also joined the movement.
Sounds great. How can I join the World Cleanup Day?
There are several ways. Next week, a map will be published on the project’s website cleanuparmenia.org indicating the points where teams will be working and where the garbage will be taken from. If you have a team of more than 30 people, you need to inform the organizers by email [email protected] and they will add your point to the map. If you do not have large teams, you can go out with your family or friends and clean your yard or street.
After the cleanup teams will be taking selfies with the hashtag #cleanuparmenia, and the organizers will collect and show them to all of Armenia online during the day.
And yet, why do I need this?
The main idea of the World Cleanup Day movement is to express position environment protection. Even if we do not throw garbage in the streets, but calmly pass by the spontaneous dumps and hovering plastic bags, it means that we accept the situation and we are all happy with it.
Now when there is such a strong civil society in Armenia, waste on the streets and in nature cannot be tolerated. So let's protect our country from garbage and leave a better world for our children.