Aurora Dialogues բեռլինյան քննարկումներին մասնակցելու էին եկել մարդասիրական ոլորտի նշանավոր գործիչներ՝ համաշխարհային հումանիտար հիմնախնդիրներին, այդ թվում՝ փախստականների ճգնաժամին լուծումներ որոնելու համար։
«Մարդկությունը փխրուն աշխարհում. Գործընկերություն հանուն փոփոխության» խորագրով Aurora Dialogues բեռլինյան քննարկման ուշադրության կիզակետում էին փախստականների չդադարող ճգնաժամը, տեղահանության եւ միգրացիայի խնդիրները, հակամարտությունների սցենարները եւ պոպուլիզմի ահագնացող միտումները։
Aurora Dialogues-ը մեկնարկեց «Ռոբերտ Բոշ» բարեգործական հաստատության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Յոախիմ Ռոգալի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ողջույնի ուղերձներով, ինչին հետեւեց գերմանական Der Tagesspiegel պարբերականի խմբագիր Դորոթի Նոլթեի զրույցը համաժողովի բացման օրը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ հռչակված Թոմ Քաթինայի հետ։ Վերջինս խոսեց իր անհատական փորձառությունից, որը ձեռք է բերել Սուդանի՝ մարդասիրական օգնությունից զրկված Նուբա լեռներում միակ մշտական բժիշկ աշխատելու տարիներին, նկարագրեց, թե հակամարտություններն ինչպիսի կործանարար ազդեցություն կարող են ունենալ համայնքների կյանքում, եւ պարզաբանեց, թե այս փորձառությունն ինչպես է օգնել իրեն ավելի լավ հասկանալ մարդասիրության ասպարեզի ակտիվիսիտների եւ հումանիտար ճգնաժամերի հետեւանքով տուժածների միջեւ ուժեղ կապեր ձեւավորելու անհրաժեշտությունը։
«Աշխարհը ճնշման տակ» խորագրով բացման նիստի ընթացքում բանախոսները դատապարտեցին ճնշումների աճը մարդասիրական գործի նկատմամբ։ Գերմանիայի կանաչների կուսակցության նախկին համանախագահ, Գերմանական խորհրդարանի անդամ Ջեմ Օզդեմիրը շեշտեց, որ անազատական ռեժիմների ահագնացումը ներկայումս սկսել է վտանգել եւրոպական ժողովրդավարական կարգը։ «Ազատական ժողովրդավարություններին վտանգ է սպառնում»,– նշեց Օզդեմիրը։ «Ցավոք, անազատական ռեժիմները հետզհետե վտանգում են ավելի ու ավելի մեծ թվով պետությունների։ Եւ սա տեղի է ունենում մեր թողտվության պատճառով։ Մենք ենք նաեւ, որ կարող ենք կասեցնել այս միտումը։ Անշուշտ, մեկ երկրով փոփոխություն չի գա, բայց միացյալ ուժերով՝ Եւրամիությունը կարող է փոփոխություն բերել»։
Բեռլինյան քննարկումների երկրորդ օրն սկսվեց «Մարդկությունը փխրուն աշխարհում» թեմայի շուրջ քննարկումներով։ Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի նախագահ, ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում Գերմանիայի նախկին դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը յուրաքանչյուր պետության կոչ արեց պատասխանատվություն վերցնել եւ ձայն բարձրացնել անարդարության դեմ։ «Եւրամիությունը եւ, մասնավորապես, Գերմանիան մեր առջեւ ուրվագծեցին աղետալի մի պատկեր, որն ի ցույց է դնում բոլորիս անկարողությունը վերջին տասնամյակների հումանիտար ամենադաժան ճգնաժամի՝ Սիրիական պատերազմի առնչությամբ»,– ասաց բանախոսը։ «Մենք պարզապես հայացք թեքեցինք։ Սակայն հայացք թեքելը դեռ չի նշանակում մեղավոր չլինել։ Եթե կարող էիր ինչ-որ բան անել, սակայն նախընտրեցիր անմասն մնալ, ուրեմն մեղավոր ես»։ Դեսպան Իշինգերն ապա հավելեց. «Մենք ականատես դարձանք, թե ինչպիսի կործանարար հետեւանքների են հանգեցրել միջազգային իրավունքի անտեսումը եւ, իբրեւ հետեւանք, վստահության քայքայումը։ Հարկավոր է վերամեկնաբանել միջազգային իրավունքը՝ ուղղելով այն ի պաշտպանություն ոչ թե բռնակալների, այլ՝ մարդկանց եւ քաղաքացիների»։ Նիստի ընթացքում հաջորդիվ շեշտվեց, որ մարդկանց անվտանգությունը պետք է ամրագրվի իբրեւ միջազգային իրավունքի գերակա նորմ, եւ որ եւրոպական երկրներն այլեւս չեն կարող թաքնվել Եւրոպայի մատույցներում ծավալվող հումանիտար աղետների լուսանցքներում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով՝ ներկայումս աշխարհին սպառնացող խոշորագույն մարտահրավերն անտարբերությունն է. «Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որն աստիճանաբար ավելի է բեւեռանում, իսկ վստահության պակասը եւ ապատեղեկատվությունը միայն նպաստում են դրան։ Ներկայիս հասարակությունում հետզհետե ավելի մեծ կարեւորություն են ձեռք բերում համագործակցությունը եւ վստահելի մարդկանց ներառող ցանցերի ձեւավորումը։ Ամենակարեւորն անձնական կապերն են, եւ ես անչափ ուրախ եմ՝ տեսնելով, որ այս տարի Aurora Dialogues քննարկումները կրկին իր հարկի ներքո է ժողովել մարդասիրության ոլորտում օրինակելի գործ կատարող բացառիկ անհատականությունների։ Շնորհակալ եմ, որ միացել եք «Ավրորայի» շարժմանը, որ հույս եք բերում մարդկանց եւ օգնում պահպանել մարդկության ապագան»։
Aurora Dialogues համաժողովը եզրափակվեց Թոմ Քաթինայի «Կոչ` ի գործ» ոգեշնչող ելույթով։ Բանախոսը վկայակոչեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության առաքելությունը, որը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրելու փորձառությունը գործադրում է մերօրյա հերոսներին զորացնելու համար, որպեսզի վերջիններս իրենց հերթին կարողանան աջակցել տարրական հումանիտար աջակցության կարիք ունեցողներին եւ շարունակեն բարեգործության շղթան միջազգային մասշտաբով։ Իր կոչում Թոմ Քաթինան նշեց. «Ինչպես հայերը, վերապրելով դժվարություններ դարձել են մարդասիրական գործի նվիրատու եւ աջակից, այնպես էլ «Ավրորայի» աջակիցները պետք է սա դարձնեն գործելաոճ եւ «մարդասիրական վակուումը» լցնեն մարդասիրական գործով»։
Aurora Dialogues բեռլինյան քննարկումների կազմակերպիչներն էին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնությունը, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը, «Ռոլանդ Բերգեր» հիմնադրամը, «Ռոբերտ Բոշ» բարեգործական հաստատությունը, Ersnt&Young ընկերությունը եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը։

Leading global activists gather at Aurora Dialogues in Berlin to address global humanitarian issues, including refugee crisis and spread of populism
Global humanitarian activists and organizations gathered at the Aurora Dialogues in Berlin on 11-12 December, to discuss and identify solutions to some of the world’s most prevalent humanitarian challenges. The event titled, “Humanity in a Fragile World – Partnering for Change” focused on discussions about the on-going refugee crisis, displacement and migration, conflict scenarios and the growing trend of populism.
The Aurora Dialogues, moderated by international broadcaster Nik Gowing, began with opening remarks from Joachim Rogall, President and CEO of the Robert Bosch Foundation and Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and was followed by a conversation between Dorothee Nolte, Editor of German media outlet Der Tagesspiegel and Dr. Tom Catena, who was announced as the Chair of the Aurora Humanitarian Initiative on the first day of the forum. Dr. Catena spoke of his first-hand experience seeing how conflict can ravage communities, as the only permanent physician in the Nuba mountains in Sudan where human aid is currently restricted. He further explained that his experience has helped him better understand the need to foster a strong connection between humanitarian activists and those affected by humanitarian crises.
The opening panel, titled, “A World Under Pressure” saw panellists decry the increasing pressure placed on humanitarianism work. Cem Özdemir, Member of the German Bundestag, stressed that European democracies are currently threatened by the rise of illiberal regimes. “Liberal democracies are under threat”, Özdemir said. “Unfortunately, we have more and more countries that are threatened by illiberal regimes. What is happening in the world is because we allowed it. We can be the same people to stop this. One country alone cannot make a difference, but the EU collectively can make a difference.”
Day two of the Aurora Dialogues began with a discussion on “Humanity in a Fragile World”. Ambassador Wolfgang Ischinger, Chairman of the Munich Security Conference and former German Ambassador to the U.S. and UK, called for each state to be responsible for raising its voice against injustice. “We in the EU and Germany have provided a catastrophic picture of our inability to deal with what has been the worst humanitarian crisis in decades, the war in Syria,” he said. “We looked away. But even if you look away you are still guilty. If you can do something and you choose not to, then you are guilty.” Ambassador Ischinger added, “We have seen a depreciation of international law and the resulting erosion of trust already having a devastating effect. We need to reinterpret international law into a direction that protects humans and citizens and not dictators.” The panel further highlighted that human security must be prioritised in international law and that European countries can no longer hide at the side lines of humanitarian catastrophes happening around Europe.
Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative told participants that the biggest challenge in the world today is indifference. “We are currently living in a world which is becoming increasingly polarized - this is fuelled by a lack of trust and misinformation,” he said. “In today’s society, it is becoming increasingly important to collaborate and build a network of people you can trust. Personal ties are key and I am extremely glad to see that this year’s Aurora Dialogues has once again brought together outstanding representatives doing exemplary work in the field of humanitarianism. Thank you for being part of the Aurora movement and for bringing hope and helping to preserve the future of humanity.”
The Aurora Dialogues concluded with a “Call to Action” by Dr. Tom Catena, who in his impassioned address referenced the mission of the Aurora Humanitarian Initiative which uses the experiences of the Armenian Genocide to empower modern day humanitarian heroes to help those in urgent need of basic humanitarian aid and continue the cycle of giving internationally. In his call to action, Dr. Catena, declared, “Just as Armenians rose from victims to humanitarian donors - the Aurora community should emulate that and take humanitarian action and fill the “humanitarian void”.
The Aurora Dialogues was held in partnership with The Global Perspectives Initiative (GPI), the German Federal Foreign Office, Roland Berger Siftung, Robert Bosch Siftung, EY and UNICEF.