Նախաձեռնության հնգամյակը կնշանավորվի հոկտեմբերին Նյու Յորքում կայանալիք դրամահավաք-միջոցառումով:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախությամբ հայտնում է, որ 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում կկազմակերպվի «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված հատուկ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշ, որի ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի հինգ դափնեկիրները, եւ հարգանքի տուրք կմատուցվի Նյու Յորք քաղաքի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին։
Հարյուր տարի առաջ 200 միլիոն դոլար (այժմ ավելի քան 2 միլիարդ դոլարին համարժեք գումար) է հավաքվել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին եւ հալածանքների ենթարկված այլ համայնքների օգնելու համար։ Նյու Յորքի բնակիչներն այս նախաձեռնության ամենաակտիվ աջակիցներից էին. նրանց բարեգործությունն օգնեց փրկելու վերապրողների մի ամբողջ սերունդ։ Նույն այս քաղաքում 2015թ. ազդարարվեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրումը։ Ուստի խորհրդանշական է, որ «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշը տեղի է ունենալու այդ նույն քաղաքում։ Դրամահավաքը կմիավորի «Ավրորայի» աջակիցներին՝ ի նշան համերաշխության եւ նախաձեռնության գործունեության շարունակականության։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նրանց, ովքեր դրա խիստ կարիքն ունեն։ «Ավրորայի» հնգամյա առաքելությունը եղել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի միջոցով աշխարհի մարդասերների փառաբանումը եւ կարիքավորներին օգնելը՝ դափնեկիրների առաջադրած կրթական, առողջապահական ու հմտությունների զարգացման ծրագրերով։ Մրցանակի դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, ինչը դափնեկրին բացառիկ հնարավորություն է տալիս շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ օժանդակելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Վերջին հինգ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեզ հիշեցրել է մեր ընդհանուր մարդկայնության մասին՝ միավորելով մարդկանց եւ վերափոխելով կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ձեւն ամբողջ աշխարհում: Մինչ օրս նախաձեռնությունը 16 երկրում աջակցել է 28 ծրագրի, որոնցից օգտվել է գրեթե մեկ միլիոն մարդ։ Հնգամյակի այս տոնակատարությանը բոլորին կոչ եմ անում միանալ մեզ եւ այս շարժումը զորացնել դժվարին այս ժամանակներում, երբ մեզ ավելի շատ հերոսներ են անհրաժեշտ», - ասաց Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին։
Այսօր, երբ աշխարհը պայքարում է՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի ծանր մարտահրավերը, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ աճել թվաքանակով՝ համավարակի պատճառած հավելյալ ճնշման հետեւանքով։ «Ավրորան» քաջալերում է նրանց, ում բախտ է վիճակվել փրկվել եւ կյանքում արժանանալ երկրորդ հնարավորության, արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ դառնալով փրկողների հաջորդ սերունդը, շարունակելով մարդասիրության շղթան։
««Ավրորան» գործով արտահայտված երախտագիտություն է․ Երախտագիտությունն՝ ի գործ։ Այն համընդհանուր ուղերձ է եւ գաղափար, որն արձագանք է գտնում ամբողջ աշխարհի մարդկանց սրտերում՝ արթնացնելով մարդկային համերաշխությունը։ Այսօր, երբ մարդկությունը դիմակայում է կորոնավիրուսի համավարակին, մենք ձգտում ենք մարդկային համերաշխության, համագործակցության ու ներշնչանքի, որոնք կմիավորեն մեզ, թույլ կտան հաղթահարել մեր տարբերությունները եւ կտրամադրեն մեզ գործողության ընդհանուր հարթակ։ Անցյալ 4 տարվա ընթացքում «Ավրորան» մեզ միջազգային այնպիսի հարթակ է տրամադրել, որն իր մեջ ամփոփում է համերաշխություն, հույս եւ գործելու հնարավորություն։ Մենք հպարտությամբ տոնում ենք մեր հինգերորդ տարեդարձն այնտեղ, որտեղից սկսել ենք։ Մեզ համար պատիվ է գտնվել Նյու Յորքում, որտեղ հարյուրավոր նորօրյա հերոսներ են երեւան եկել համավարակի ընթացքում՝ դառնալով խիզախության, անձնազոհության, ազնվության ու մարդկային համերաշխության վկայություններ», - ասաց Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Դուք կարող եք միանալ «Ավրորային» եւ ձեր նվիրատվությամբ աջակցել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» շարժմանը կամ ամրագրել սեղան կամ տոմս Նյու Յորքում կայանալիք պաշտոնական ճաշի համար։ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» միջոցառման ընթացքում հավաքված գումարը օգնելու է շարունակել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների ջանքերը։ Պաշտոնական ճաշի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար խնդրում ենք կապ հաստատել էլ. փոստի հետեւյալ հասցեով՝ [email protected]:

The fundraising event in New York City will mark the 5th anniversary of the Initiative.
The Aurora Humanitarian Initiative is glad to announce that on October 19, 2020, a special Gratitude in Action luncheon will be organized in New York City to celebrate Aurora’s fifth anniversary by honoring the five Aurora Prize Laureates and paying tribute to New York City COVID-19 heroes.
A hundred years ago, $200 million (over $2 billion in the modern world) was raised to help the survivors of the Armenian Genocide and other persecuted communities. New Yorkers were among the most ardent supporters whose benevolence helped to save a generation of the oppressed. It was also in New York City that the Aurora Humanitarian Initiative was launched in 2015. It is therefore symbolic that the Gratitude in Action luncheon marking Aurora’s fifth anniversary will be held in the same city. This fundraising event will bring the Aurora community together in solidarity and allow the Initiative to continue its efforts.
The Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, seeks to empower modern-day heroes who offer humanitarian assistance to those who urgently need it. Aurora’s five-year mission has been to spotlight global humanitarians through the Aurora Prize of Awakening Humanity and support people in need through educational, health, and skills development programs promoted by the Laureates. The Prize Laureate receives a US $1,000,000 award which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired the humanitarian action.
“For the last five years, the Aurora Humanitarian Initiative has been reminding us of our common humanity, uniting people, and transforming the way we deliver humanitarian aid to those in need across the globe. To date, it has supported 28 projects in 16 countries, benefitting almost a million vulnerable people. As we celebrate this fifth anniversary, I urge everyone to join and empower this movement in these trying times when we need more heroes,” said Lord Ara Darzi, Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee.
Today, when the world deals with the grave challenges of COVID-19, refugees and other vulnerable communities supported by Aurora continue to suffer and grow in numbers under the added pressures caused by the pandemic. The Aurora movement encourages those fortunate enough to have been rescued and given a new chance on life to express their own gratitude by becoming the next generation of saviors, continuing the cycle of giving.
“Aurora stands for Gratitude in Action. It provides a universal message and concept that resonates with peoples around the world. Its message and platform evoke human solidarity. Today, when humanity confronts the scourge of the COVID-19 pandemic, we all seek human solidarity, cooperation, and inspiration to bring us together, to allow us to transcend our differences and provide us with a common platform for action. During the past four years, Aurora has provided us with such an international platform that embodies solidarity, hope and action. We are proud to celebrate our 5th anniversary in New York where we began. We are honored to be in New York where hundreds of new heroes have emerged during this pandemic bearing witness to courage, self-sacrifice, integrity and human solidarity,” said Vartan Gregorian, President of Carnegie Corporation of New York and Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
You can join Aurora and support Gratitude in Action by making a contribution or purchasing a table or tickets to the luncheon in New York City. The funds raised at the Gratitude in Action event will help to continue the efforts of the Aurora Humanitarian Initiative and the Aurora Prize Laureates. For additional information about the luncheon, please contact us at [email protected].