ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՔՈՒՄ ԽԱՌԸ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԾՐԱԳՐԱՅԻՆ ԿԼԱՍՏԵՐՆԵՐ
Որոշակի առանցքային ոլորտներում ազդեցիկ, ողջամիտ և ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ներդրումները կարող են բացահայտել Հայաստանի աճի ներուժը և խթանել ներառական, կայուն զարգացումը: Հիմնական ոլորտների և աշխարհագրական տարածքների համադրությունը հնարավորություն կտա մշակելու ծրագրային կլաստերներ՝ սիներգիաների և մասշտաբային տնտեսությունների շնորհիվ ավելի մեծ ազդեցությունների հասնելով:
Մենք նպատակ ունենք Հայաստանում հավակնոտ և համարձակ խարսխային նախագծերի և ներդրումային հնարավորությունների պորտֆելի միջոցով օգտվելու ֆինանսավորման տարբեր աղբյուրներից և կայուն ազդեցություն ունենալու Հայաստանի հասարակության և տնտեսության վրա: Յուրաքանչյուր նախագիծ նախատեսված կլինի ձևավորել փոխազդեցության յուրահատուկ էկոհամակարգ ձևավորելու կամ որպես զարգացման տարբեր նախաձեռնությունների աջակցության հարթակ ծառայելու համար: Շղթայական ռեակցիայի միջոցով դրանք պայմաններ կստեղծեն այլ մարդկանց և կազմակերպությունների կողմից նոր նախաձեռնությունների ի հայտ գալու համար և դրանով իսկ կդառնան զարգացման կատալիզատոր տարածաշրջանի, երկրի և ամբողջ ազգի մակարդակով:
Կլաստերային ծրագրերի հիմնական հատկանիշներն են.
• ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍՇՏԱԲԸ և ՏԵՍԱԿԸ: կլաստերային ծրագրերը կպահանջեն լայնածավալ կապիտալ ներդրումներ` առաջնային նպատակ ունենալով հետագա ներդրումների համար ստեղծել նպաստավոր միջավայր
• ԺԱՄԱՆԱԿԻ ՀՈՐԻԶՈՆ: խարսխային ծրագրերը կիրականացվեն 20-25 տարվա ներդրումային հեռանկարով և հիմնականում կլինեն առաջամարտիկ, ինչն, ըստ էության, նշանակում է բարձր ռիսկերի առկայություն՝ ըստ շուկայի փոքր չափի, չապացուցված հայեցակարգի, նոր ոլորտի կամ այլ պատճառներով
• ՏԵՂԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐ: կլաստերային ծրագրերի և դրանց խարսխային նախագծերի մշակումն ու իրականացումը կպահանջեն էական կայուն տեղական գիտելիքներ և իրատեսություն, ինչպես նաև ֆինանսական կառուցվածքի և նախագծերի մշակման փորձ
• ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՓՈՐՁ: քանի որ խարսխային նախագծերի նպատակը լինելու է նաև նոր չափանիշնների մշակումը, հնարավոր չէ դա իրականացնել ցածր արժեքով, բայց ձեռք բերել ամենաբարձր որակը, ինչը, համեմատած համանման տեղական նախագծերի հետ, կարող է հանգեցնել ավելի մեծ ծախսերի:
Հաջորդող էջերում ցուցադրվող կլաստերային ծրագրերը մեր զարգացման խողովակաշարի նպատակն ու «շինանյութն» են:
ՏԱԹԵՎԻ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ՀԱՆԳՈՒՅՑ
Տաթևի հարավային զբոսաշրջային հանգույցը ռազմավարական ծրագիր է, որը միտված է Տաթևը դարձնելու հարավային Հայաստանի զբոսաշրջային կենտրոն՝ խթանելով Սյունիքի մարզի տնտեսական ներուժի իրացումը: Վերջինս ձգտում է Տաթևը մեկօրյա ուղևորության վայրից վերածելու զբոսաշրջության խոշոր հանգույցի, որտեղ մարդիկ կարող են երկուսից հինգ օր անցկացնել՝ բացահայտելով ամբողջ հարավային Հայաստանը (Գորիս, Սիսիան, Կապան, Մեղրի և Վայոց Ձոր): Նախագիծը փոխակերպող ազդեցություն կունենա ոչ միայն հարավային Հայաստանի, այլև երկրի զբոսաշրջության ամբողջ հատվածի վրա:
«ՏԱԹԵՎԻ ԴԱՐՊԱՍՆԵՐ» ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ԵՆԹԱԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔԸ
կստեղծի հանրային ժամանցի անզուգական կենտրոն բոլոր տարիքի մարդկանց համար՝ ներառելով տեղեկատվական և ցուցահանդեսային կենտրոն, հյուրանոցներ, ամֆիթատրոն և փառատոնի տարածքներ:
«ՏԱԹԵՎ» ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՐԿԸ
միտված է ճանաչելու և պահպանելու Որոտանի կիրճի և հարակից տարածքների բնական էկոհամակարգերի եզակի կենսաբազմազանությունը, ինչպես նաև պահպանելու պատմամշակութային վայրերը։
ՄԻՋՆԱԴԱՐՅԱՆ ԼՔՎԱԾ ԳՅՈՒՂԵՐԻ ՎԵՐԱԾՆՈՒՆԴԸ
նպատակ ունի ուսումնասիրելու տեղական ժառանգությունը, բացահայտելու յուրաքանչյուր գյուղի յուրահատկությունները և այդ գործոնները վերածելու հաջողակ զբոսաշրջային պրոդուկտի:
ԴԻԼԻՋԱՆԻ ԳԵՏԱՓՆՅԱ ՇՐՋԱՆ
Զարգացման ծրագիրը նպատակ ունի Դիլիջանը դարձնելու գրավիչ, էկոլոգիապես մաքուր և հարմարավետ վայր` աշխարհի բոլոր ծայրերից այցելող մարդկանց ապրելու, աշխատելու, սովորելու, շրջագայելու, գնումներ կատարելու և ճաշելու համար: Շրջանի համար ստեղծված գլխավոր հատակագիծը և գոտեվորման ուղեցույցները կենտրոնացած են հետիոտնի փորձի, պատմական պահպանության և առողջ քաղաքային ապրելակերպի վրա` ամբողջ քաղաքի ապագա զարգացման համար ստեղծելով նախադեպ և երթուղի: Յուրաքանչյուր նախագիծ դիտարկվում է ինքնուրույն՝ նպատակ ունենալով ամբողջականորեն ներառելու զարգացման տեսլականը, պահպանելու քաղաքի մշակութային և պատմական ժառանգությունը և Դիլիջանը վերածելու համաշխարհային մակարդակի կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային, առողջության և հանգստի կենտրոնի:
ՀՅՈՒՐԱՆՈՑԱՅԻՆ և ԿՈՆԳՐԵՍ ԿԵՆՏՐՈՆ
հանգստի և կորպորատիվ զբոսանքների համար
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ՀԵՏԻՈՏՆԱՅԻՆ ՃԵՄՈՒՂԻ
զբոսանք Աղստև գետի երկայնքով, որը կներառի հանդիպումների և շփման համար հասարակական տիրույթի նոր տարածքներ
ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ԼՃԻ ՏԵՂԱՆՔԸ ԵՎ ՀԱՄԵՐԳԱՅԻՆ ՏԱՐԱԾՔԸ
տեղական և տարածաշրջանային խոշոր միջոցառումների հյուրընկալման համար
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԶԲՈՍԱՅԳԻ`
հանրային հանգստի և ժամանցի համար անվտանգ տարածքներով
ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԿՐԹԱԿԱՆ ԿԼԱՍՏԵՐ
Դիլիջանում կրթական կլաստերը ռազմավարական ծրագիր է, որը փոխակերպող ազդեցություն կունենա Հայաստանի կրթական համակարգի վրա և կդառնա ուսուցման գերազանցության և կրթական նորարարության տարածաշրջանային կենտրոն: Ծրագիրը բաց հարթակ է կլաստերի բոլոր բաղադրիչների միջև փորձի փոխանակման համար, ինչպես նաև կրթական նորարարությունների նախագծման և իրականացման մեթոդաբանական կենտրոն է:
Կատարողական արվեստի միջազգային կենտրոնը կրթական կլաստերի հանդիսատեսին կտրամադրի երաժշտական, թատրոնի և պարային ներկայացման համար նախատեսված տարածքներ՝ միաժամանակ նպատակ ունենալով Դիլիջան քաղաքում համաշխարհային կարգի կանոնավոր մշակութային միջոցառումների և փառատոնների կազմակերպման համար դառնալու նվագախմբային, ասմունքային, խմբային կատարումների և մյուզիքլների համար նախատեսված միջազգային առաջատար համերգային տարածք։
ԴԻԼԻՋԱՆԻ ԱՌՈՂՋԱՊԱՀԱԿԱՆ ՀԱՆԳՈՒՅՑ
Դիլիջանի առողջապահական հանգույցը Հայաստանը առողջ ապրելակերպի պահպանման տարածաշրջանային հանգույց դարձնելու ռազմավարական ծրագիր է` կենտրոնանալով առողջության և առողջ ապրելակերպի, երկարակեցության, հակածերացման, առողջության վերականգնման և հանգստի վրա:
ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԱՌՈՂՋՈՒԹՅԱՆ ՊԱՐԿԸ
կառաջարկի կրթության, ժամանցի, հոգեբանության և հեռավար աջակցությամբ տրամադրվող եզակի, ամբողջական, ընտանիքակենտրոն խնամքի մոդել` ընտանիքների համար լրացուցիչ արժեք ստեղծելու նպատակով:
ԿԱՊՈՒՅՏ ԳՈՏՈՒ ԱՌՈՂՋՈՒԹՅԱՆ ՊԱՐԿԸ
քաղաքային բնակության աննախադեպ մոդել է, որը մարտահրավեր է նետում այն ավանդական մտածուղությանը, որ բարվոք առողջության կարելի է հասնել միայն հարուստ համայնքներում:
ՀԱԿԱԾԵՐԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՌՈՂՋՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ
լինելու է գերժամանակակից բժշկական տեխնոլոգիաների վրա հիմնված համաշխարհային կարգի բժշկական և առողջարանային հանգստավայր։
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՆՈՐԱՐԱՐԱԿԱՆ ԹԱՂԱՄԱՍ
Ոչ մի կազմակերպություն չի կարող միայնակ առաջ մղել նորարարությունը: Նորարարությունը տարիների, նույնիսկ և տասնամյակների ընթացքում բազմաթիվ ներդրողների համահեղինակության, համագործակցության և գաղափարների փոխանակման պատմություն է։ Դրա լույսի ներքո նորարարությունը աստիճանաբար սահմանվում է այնպիսի տարածքներում, որոնք թույլ են տալիս մարդկանց հավաքվել գաղափարներ փոխանակելու և համատեղ աշխատելու համար՝ հանուն ժամանակակից խնդիրների ստեղծագործական լուծումների։
Այս միտքը FAST-ին ստիպեց առաջարկել Նորարարական թաղամասի զարգացումը, որը համապարփակ կայուն միջավայր է, որտեղ մարդիկ ապրում են, սովորում, աշխատում և ստեղծագործում։
Հայաստանի Նորարարական թաղամասը կարող է ծառայել որպես համահեղինակության և բաց նորարարության, նախատիպերի ձևավորման, կանոնակարգման և քաղաքականության նորարարությունների՝ ազգային առաջնահերթություններին և նպատակներին համապատասխանող և երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը նպաստող վայր:
Շրջանի հզորագույն կետը կլինի Ադապտացիոն նորարարական կամպուսը, որը հանդես կգա որպես համագործակցության հանգույց, որտեղ գիտնականները, ուսանողները, ձեռնարկատերերը, բիզնեսի մասնագետները և ներդրողները կարող են համախմբվել՝ աննախադեպ նորարարության նոր գաղափարներ ստեղծելու, առաջատար լաբորատոր ենթակառուցվածքների օգտագործմամբ դրանք փորձարկելու և առևտրայնացման համար պատշաճ պրոդուկտներ և լուծումներ ստեղծելու համար:
ԵՐԵՎԱՆԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ
Երևանի զարգացման ծրագիրը ռազմավարական նախաձեռնություն է` խթանելու համար ներգնա զբոսաշրջությունը դեպի Հայաստան` քաղաքում կառուցելով մի քանի տեսարժան զբոսաշրջային վայրեր: Ծրագիրը կստեղծի բարձրորակ հանրային տարածքներով զբոսաշրջային վայրերի նոր համալիր և կպահպանի Հայաստանի պատմական ժառանգությունը: Ծրագրի նպատակն է ապահովել պարտադիր զբոսաշրջային երթուղու անհրաժեշտությունը Երևանում՝ կազմակերպելով զբոսաշրջիկների և տեղի բնակչության ամենօրյա ժամանցը։
ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ ԶԲՈՍԱՅԳԻ
թեմատիկ այգի՝ համաշխարհային մակարդակի գրավչություններով և ներկա հին զբոսայգու հանրային հատվածի՝ բարձրորակ հանրային տարածքի վերակառուցմամբ:
ՃՈՊԱՆՈՒՂԻ
որը կկապի Կասկադն ու Հաղթանակի զբոսայգին Էրեբունի թանգարանի հետ։
ԿԱՍԿԱԴԸ ԵՎ ՀԻՆ ՔԱՂԱՔԻ ԹԱՂԱՄԱՍԸ
կներառեն արվեստի ցուցահանդեսների կառուցում Կասկադ համալիրի վերին հատվածում և Հին ավանդական հայկական արվեստի և արհեստների, ռեստորանների, ֆերմերային շուկաների, հուշանվերների խանութների և հասարակական օբյեկտների էթնիկ խառնուրդի ստեղծում Հին քաղաքում:
ԷՐԵԲՈՒՆԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՎԵՐԱԾՆՈՒՆԴԸ
կնպաստի ցուցահանդեսային տարածքի ընդլայնմանը և աշխարհում հնագույն միջնաբերդներից մեկի՝ մ.թ.ա. 8-րդ դարով թվագրված Էրեբունի ամրոցի պահպանությանը:
Վերադառնալ սկիզբ
Սիրելի՛ այցելու,
Ուրախ ենք, որ հետաքրքրված եք IDeA  հիմնադրամի գործունեությամբ:
Այս հարթակում Դուք  կարող եք ծանոթանալ երկու տասնամյակ շարունակվող մտորումների, ձգտումների, գործի հանդեպ նվիրումի և Հայաստանը ծաղկուն երկիր դարձնելու մեր երազանքի իրականացման ուղղությամբ կատարած աշխատանքներին: Ճանապարհը երկար է եղել, և բազմաթիվ են եղել մտորումները։ Բայց մենք կարողացել ենք հասնել նրան, որ մեր աշխատանքն իր դրոշմն է թողել միլիոնավոր մարդկանց կյանքի վրա, և մենք իսկապես հպարտանում ենք դրանով:
Մեր նվաճումները հարյուր հազարավոր գործիչների ու կամավորների, տասնյակ հազարավոր բարերարների ու համախոհների, հարյուրավոր գործընկերների և տասնյակ հիմնադիր-գործընկերների համատեղ ջանքերի արդյունք են։ Մենք միասնաբար ցույց տվեցինք, թե ինչ հրաշքների կարելի է հասնել, երբ մարդիկ ձգտում են ընդհանուր նպատակի իրականացման:
Թույլ տվեք մեր ընտանիքին, որին բախտ է վիճակվել սկզբից ևեթ ականատես լինելու այդ նշանակալի նվաճումներին, իր անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել բազմաթիվ հրաշալի, հոգատար, նպատակասլաց մարդկանց ու կազմակերպություններին, որոնք հնարավոր են դարձրել այս բոլոր ձեռքբերումները: Պատիվ ունենք ներկայացնելու նրանց հաջողությունները և մեր երախտագիտությունը հայտնելու նրանց։
Մենք փորձել ենք ներկայացնել Հայաստանն ավելի լավ ապագայի առաջնորդող մեր ճանապարհի գլխավոր ուղենիշները, խոսել քաղած դասերի, նոր մոտեցումների ու նախաձեռնությունների մասին, որոնք ծնվել են մեր փորձի արդյունքում. 700 ծրագիր՝ վերջին 20 տարվա ընթացքում:
Հուսով ենք, որ այս աշխատանքներին ծանոթանալը  Ձեզ համար նույնքան հաճելի կլինի, որքան մեզ համար՝ դրանց մասին պատմելը:
Բայց ավելի կարևորն այն է, որ կցանկանայինք Ձեզ տեսնել այն հայերի շարքում, որոնք մեզ հետ միասին ապագայում կշարունակեն այդ ճանապարհը:
Եթե ապագայի ընդհանուր մտապատկերի իրագործման համար աշխատող համախոհների առանձին համայնքը կարող է հասնել նման արդյունքի, պատկերացրեք, թե ինչպիսի փոփոխություններ կարելի է իրականացնել, եթե արարմանն ուղղված լինեն ամբողջ ազգի ջանքերը։ Միասին մենք կարող ենք երազել։

PROGRAM CLUSTERS FOR BLENDED FINANCING AT THE CORE OF THE DEVELOPMENT STRATEGY
Smart investments in certain key sectors and levers combined with investments in supporting infrastructure can unlock Armenia’s growth potential and foster inclusive, sustainable development. The combination of key sectors and geographic areas will enable to develop program clusters, achieving higher impact thanks to synergies and economies of scale.
We aim to leverage different sources of financing through a portfolio of ambitious and bold anchor projects and investment opportunities in Armenia and bring sustainable impact to the society and economy of Armenia. Each project will be designed to form a unique ecosystem of interaction or to serve as a platform for supporting various developmental initiatives. By launching a chain reaction, they will create the conditions for the emergence of new initiatives by other people and organizations, and thereby become a catalyst for development at the level of the region, the country and the nation as a whole.
The following key attributes of the cluster programs are:
• SCALE AND TYPE OF INVESTMENT: cluster programs will require large-scale capital investment with the primary purpose of creating an enabling environment for further investments.
• TIME HORIZON: anchor programs will be implemented with the 20-25-year investment horizon in mind and, in many cases, will be pioneering in nature, which, by definition, means accepting higher degree of risk due to the small market size, unproven concept, novel industry, or other.
• LOCAL RESOURCES: development and implementation of cluster programs and their anchor projects will require substantial local knowledge and presence on the ground, as well as expertise in financial structuring and project development.
• BEST PRACTICES: as the objective of anchor projects will also be to develop new standards, they will not focus on obtaining the lowest cost of but the highest quality of implementation and deliverables, which may result in higher cost in comparison to typical local projects.
The cluster programs showcased in the following pages are an aspiration and the building blocks for our development pipeline.
TATEV SOUTHERN TOURISTIC HUB
Tatev Southern Touristic Hub is a strategic program to establish Tatev as Armenia’s southern touristic hub and unlock the economic potential of Syunik Province. It aspires to transform Tatev from a daytrip single destination to a major touristic hub where people can spend two to five days discovering the entirety of southern Armenia (Goris, Sissian, Kapan, Meghri and Vayots Dzor). The Project will have a transformational effect not only on southern Armenia, but also the country’s whole tourism sector.
TATEV GATEWAY TOURISTIC INFRASTRUCTURE
will establish an unparalleled centre of popular entertainment for people of all ages, including information and exhibition center, hotels, amphitheater and festival grounds.
TATEV NATIONAL PARK
to recognize and preserve the unique biodiversity of natural ecosystems of Vorotan Gorge and neighbouring areas, as well as to protect historical and cultural sites.
REVIVAL OF THE ABANDONED MEDIEVAL VILLAGES
aims at studying local heritage, revealing the unique features of each village and turning these factors into a successful tourism product.
DILIJAN RIVERSIDE DISTRICT
The development program aims to make Dilijan an attractive, eco-friendly and comfortable place for people from all over the world to live, work, learn, visit, shop and dine. The master plan and zoning guidelines created for the district focus on pedestrian experience, historic preservation and a healthy urban lifestyle, setting the precedent and the course for the future development of the whole town. Each project is considered independently, with the aim of holistically fitting into the development vision, preserving the cultural and historic heritage of the town and transforming Dilijan into a world-class educational, cultural, tourist, health and recreation center.
HOTEL AND CONGRESS CENTRE
for leisure and corporate outings
CENTRAL PEDESTRIAN PATH
a promenade, along Aghstev riverside to comprise new areas of public realm for people to meet and socialize
RECONSTRUCTED LAKE AREA AND A CONCERT VENUE
to accommodate major local and regional events
CENTRAL PARK
with safe spaces for public recreation and entertainment
DILIJAN EDUCATIONAL CLUSTER
Dilijan Educational Cluster is a strategic program that will have a transformational effect on the education system in Armenia and become a regional centre for teaching excellence and educational innovation. It is an open platform for sharing expertise between all the components of the cluster, as well as a methodological centre for the design and implementation of educational innovations.
International Performing Arts Center will provide dedicated spaces for music, drama and dance to the audience of Educational Cluster, while aiming to become the leading international concert space for orchestral performance, recitals, assemblies and musicals to host regular world class cultural events and festivals in the city of Dilijan.
DILIJAN HEALTHCARE HUB
Dilijan Healthcare Hub is a strategic program to position Armenia as a regional hub for care an healthy living focusing on wellness and healthy lifestyles, longevity and anti-aging, rehabilitation and recreation.
CHILDREN HEALTH PARK
will offer a unique, holistic, family-centered care model with education, entertainment, psychology and remote support to create additional value for families
BLUE ZONE HEALTH PARK
is a disruptive model for a liveable city to challenge conventional thinking that good health can be achieved in wealthy communities alone.
ANTI-AGING WELLNESS CENTER
will be a world class medical and wellness resort based on state-ofthe-art medical technology.
INNOVATION DISTRICT OF ARMENIA
No single entity can drive innovation alone. Innovation is rather a story of cocreation, collaboration and exchange of ideas among many contributors over the years and even decades. In light of this, innovation is becoming progressively defined by spaces that allow people to come together to share ideas and work collaboratively on creative solutions to modern problems.
This understanding has led FAST to propose the development of an Innovation District: an all-encompassing sustainable environment where people live, learn, work and create.
Armenia’s Innovation District would serve as a venue for co-creation and open innovation, prototyping, regulatory and policy innovations to meet national priorities and goals, and contributing to the country’s socio-economic development.
The District’s powerhouse will be Adaptive Innovation Campus which would act as a collaboration hub where scientists, students, entrepreneurs, business professionals and investors can come together to generate new ideas for disruptive innovation, test them using advanced lab infrastructure and create products and solutions capable of commercialization.
YEREVAN DEVELOPMENT PROGRAM
Yerevan Development Program is a strategic initiative to encourage inbound tourism to Armenia by building several landmark tourist attractions in the city. It will create a new complex of touristic attractions with high quality public spaces and preserve the historic heritage of Armenia. The program aims at meeting the need for a must-see tourist route in Yerevan capable of entertaining tourists and the local population for an entire day.
VICTORY PARK
a theme park with world-class attractions and redevelopment of the public part of the existing old park into high quality public space
CABLECAR
connecting the Cascade and Victory Park with the Erebuni Museum
CASCADE AND THE OLD TOWN QUARTER
Quarter will involve the construction of art exhibitions in the top section of the Cascade complex and the establishment of an ethnic mix of traditional Armenian arts & crafts, restaurants, farmers markets, souvenir shops, and public facilities in the Old Town Quarter.
REVIVAL OF EREBUNI MUSEUM
will see the expansion of the exhibition space and preservation of Erebuni Fortress, one of the most ancient citadels in the world dating back to the 8th century B.C.